Vaikams apie Kūrinijos Dėsnius
Tęsiame publikacijų ciklą apie tai, kaip galima supažindinti vaikus su Kūrinijos Dėsniais, remiantis Montessori pedagogika. Praeitoje dalyje mes papasakojome apie dvasinę metodo sudedamąją.
Šiandien mes jus supažindinsime su Montessori pedagogės Annos Borisovos tyrimais apie žmogaus sandarą. Ši medžiaga padeda vaikams akivaizdžiai pamatyti, kaip mūsų mintys, jausmai, reakcijos, poelgiai daro įtaką mūsų nuotaikai, būsenai, mus supančios realybės suvokimui; kaip galima išeiti iš neharmoningos būsenos pačiam ir padėti kitiems. Vaikai jaučia, jog žmogus yra kažkas daugiau, nei tik fizinis kūnas, ir ši medžiaga padeda tai paaiškinti.
Tėveliai ir mokytojai pastebi, jog ši medžiaga padeda jiems atsakyti į kai kuriuos vaikų klausimus ir, pastebėjus pokyčius jo būsenoje, suteikti savalaikę pagalbą jai harmonizuoti.
Žmogaus sandara. Jo subtilieji kūnai
Pagrindinis tikslas:
Susipažinimas su žmogaus sandara (jo subtiliųjų kūnų struktūra ir jų funkcijos).
Šalutinis tikslas:
Didžiosios ir mažosios rankų pirštų motorikos koordinacijos vystymas.
Aprašymas:
Žmogaus modelis ir 6 stiklinės matrioškų formos palaipsniui didėjančios kolbos. Stiklinis padėklas. Servetėlė iš lino. Medinis padėklas. Papildomos medžiagos.
Amžius:
3 – 6 metų (supaprastintas variantas), nuo 6 metų ir vyresniems (pilnas variantas – su pratimais).
Foto medžiaga:
Prezentacija:
Pasiūlome vaikui paimti žmogaus modelį ir aptarti jo sandarą (pagrindinės matomos kūno dalys – galva, rankos, kojos…).
Žmogus yra kur kas daugiau, nei mes matome. Mes matome jo fizinį kūną. Yra ir kiti kūnai, kutių mes nematome, nes jų struktūra yra subtilesnė. Juos galima pajausti ir jie turi tam tikras savo savybes. Žmogaus sandara panaši į matriošką.
Keletą kartų surenkame ir išrenkame modelį (pradžioje stovi žmogaus modelis, tada ant jo statomos stiklinės matrioškos formos kolbos, pradedant nuo mažiausios ir užbaigiant pačia didžiausia).
Subtilieji kūnai atsakingi už mūsų mintis, jausmus, nuotaikas, padeda mums atlikti svarbius pasirinkimus gyvenime, padeda mums girdėti Dievą.
Kitas etapas – supažindinimas iš eilės su visais subtiliaisiais kūnais, jų pavadinimais (eterinis, astralinis, mentalinis ir t.t.), pagrindinėmis jų funkcijomis ir savybėmis.
Pratimai:
Akivaizdžiai pademonstruoti žmogaus būseną, priklausomai nuo jo subtiliųjų kūnų būklės.
Pavyzdžiui, nuotaika (jausmai, emocijos) – tai astralinis kūnas.
Žmogaus nuotaika gera, jis gerai nusiteikęs – jo astralinis kūnas švarus, skaidrus (žvelgiame per kolbą-matriošką į šviesą, žiūrime per ją į žmogaus modelį – viskas aiškiai matoma; taip pat ir žmogui gerai, aiškiai ir be iškraipymų matomas jį supantis pasaulis).
Žmogus supyko, užsirūstino ir savo pykčiu “sutepė” astralinį kūną. Vizualinis efektas – teptuku, pamirkytu į juodus dažus, keletą kartų brūkštelėjome per kolbą, kuri simbolizuoja astralinį kūną. Žiūrime į šviesą, žiūrime į žmogaus modelį – šviesos nematyti, žmogaus nematyti, taip pat ir žmogui blogai matosi – aplinkinį pasaulį jis mato purviną ir niūrų. Ši purvina blogos nuotaikos dėmė veikia visus kūnus, viską, kas yra aplinkui (surenkame modelį pilnai – matome, jog vieta, padengta juodais dažais, ir jos projekcija – nepermatomos).
Ką daryti? Galima nieko nedaryti – palikti viską kaip yra, toliau pykti ir rūstauti, bet tuomet pasaulio suvokimas išliks niūrus ir negatyvus. Viskas, kas matoma, bus nuspalvinta tamsiomis spalvomis.
Purvą galima pašalinti, kam nors atleidus, nusileidus arba supratus, jog pats buvai neteisus, ir atsiprašius – lyg nuplovus tamsią dėmę švariu meilės ir gerumo vandeniu (imame švarią baltą servetėlę, talpą su švariu skaidriu vandeniu ir nuplauname juodus dažus nuo kolbos paviršiaus).
Jeigu purvo nenuplauname iš karto arba artimiausiu metu (įsižeisti, užslėpti pyktį), vėliau nuplauti bus sunkiau, ilgiau ir sunkiau bus atleisti, išlaisvinti situaciją.
Galima atlikti analogišką užduotį, bet su kitokiomis emocijomis ir jausmais, pavyzdžiui, pavydu, siekiu gauti kuo daugiau malonumų gyvenime (šiuo atveju naudojamos ne tokios ryškiai niūrios spalvos, kokia yra juoda spalva, bet matomumo praradimo efektas išliks ir tokiais atvejais, tuomet galima pakalbėti apie saiko jausmą, sąmoningumą, savikontrolę, tikrą džiaugsmą ir t.t.).
Svarbu! Prisiminti kartu su vaiku pavyzdžius iš gyvenimo.
Svarbu! Šiuos pratimus galima atlikti ir adaptuotu būdu – vaikams, kurių tėveliai nėra susipažinę su Mokymu, arba dėl kokių nors priežasčių kol kas negalinčių jo priimti.
Tokiu atveju darbui mes nagrinėjame tik keturis apatinius kūnus ir nagrinėjame mūsų minčių, emocijų ir jausmų įtaką. Kai kurie tėveliai vėliau panaudoja šiuos pavyzdžius, bendraudami su savo vaikais ir sako, jog jiems tokiu atveju yra lengviau paaiškinti vaikams kai kuriuos niuansus, susijusius su jų būsenomis.
Anna Borisova
Montessori- pedagogė (AMI Foundationcourse Montessori Institute Prague),
Tarptautinės Montessori Associacijos (AMI) narė
+7 903 934 3033, Anna.S.Borisova@ya.ru
Bus daugiau…